panele pv

Fotowoltaika w leasing – korzystna forma finansowania instalacji dla firm

Coraz więcej firm zaczyna dostrzegać korzyści płynące z inwestycji w instalację fotowoltaiczną, która pozwala na uzyskanie niezależności energetycznej i oszczędności na rachunkach za prąd. Jednak dla wielu przedsiębiorców kwestią kluczową jest sposób finansowania takiej inwestycji. Właśnie w tym przypadku pomocna może okazać się fotowoltaika w leasing.

Czym jest fotowoltaika w leasing?

Fotowoltaika w leasing to forma finansowania instalacji fotowoltaicznej, w której firma leasingowa kupuje instalację od dostawcy i udostępnia ją firmie leasingobiorcy w zamian za comiesięczną opłatę. W ramach umowy leasingowej firma leasingobiorca korzysta z energii elektrycznej produkowanej przez instalację i oszczędza na rachunkach za prąd. Po zakończeniu umowy leasingowej firma leasingobiorca ma możliwość wykupienia instalacji fotowoltaicznej za symboliczną kwotę lub zwrócenia jej firmie leasingowej.

Zalety fotowoltaiki w leasing dla firm

Fotowoltaika w leasing to rozwiązanie, które ma wiele zalet dla firm. Jedną z najważniejszych jest brak konieczności angażowania dużych środków własnych na początku inwestycji. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą skorzystać z możliwości, jakie daje fotowoltaika, bez obciążania swojego budżetu. Również rozłożenie kosztów instalacji na raty dostosowane do możliwości finansowych firmy, stanowi bardzo korzystną opcję.

Kolejną zaletą jest możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej na fotowoltaikę i odliczenia części kosztów od podatku dochodowego. Jak to możliwe że firma może użyć ulgi która przysługuje domkom jednorodzinnym? Otóż ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę jest tylko dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych i nie obejmuje mieszkań w typowych budynkach wielorodzinnych (blokach) ani lokali przemysłowych (komercyjnych) w takich budynkach (np. sklepy, biura). Jednak definicja budynku jednorodzinnego obejmuje także budynek wolnostojący, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, stanowiącej pod względem konstrukcyjnym jedną całość. Zatem jeśli firma prowadzi działalność gospodarczą w takim budynku i jest jego właścicielem lub współwłaścicielem, może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na fotowoltaikę .

W przypadku firm leasingobiorcy, możliwe jest również uzyskanie zwrotu podatku VAT od rat leasingowych lub od całej wartości instalacji. Co więcej, raty leasingowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu lub dokonać odpisów amortyzacyjnych.

Fotowoltaika w leasing daje również możliwość wyboru między leasingiem operacyjnym a finansowym, co pozwala na dostosowanie się do preferencji podatkowych i księgowych firmy. Dodatkowym plusem jest fakt, że firma leasingowa zajmuje się serwisem i utrzymaniem instalacji fotowoltaicznej, co pozwala przedsiębiorcom skupić się na swojej działalności.

Warunki otrzymania leasingu na instalację fotowoltaiczną

Aby otrzymać leasing na instalację fotowoltaiczną, firma musi spełnić pewne wymagania, takie jak prowadzenie działalności gospodarczej przez minimum 12 miesięcy, posiadanie zdolności kredytowej i pozytywnej historii płatniczej oraz dostarczenie wymaganych dokumentów finansowych i prawnych. Warto zauważyć, że lista wymagań może się różnić w zależności od konkretnej firmy leasingowej i oferty, którą ma do zaoferowania.

Mimo że fotowoltaika w leasing wydaje się być korzystnym rozwiązaniem dla firm, warto przed podpisaniem umowy dokładnie przeanalizować jej warunki oraz porównać oferty różnych dostawców. W niektórych przypadkach korzystniejsze może okazać się finansowanie zakupu instalacji fotowoltaicznej z własnych środków lub przez kredyt bankowy. W każdym przypadku jednak, decyzja o zainwestowaniu w fotowoltaikę to inwestycja w przyszłość, która przynosi wiele korzyści ekonomicznych i środowiskowych.