Dla rolnika

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie w programie Agroenergia

Gospodarstwa Rolne

Zgodnie z art. 13 o podatku rolnym, płatnikom, którzy zainwestowali w urządzenia służące ochronie środowiska lub Odnawialne Źródła Energii, przysługuje ulga inwestycyjna. Polegająca na odliczeniu od podatku rolnego 25 % kosztów inwestycji.

Ulga inwestycyjna przysługuje podatnikom podatku rolnego m.in: osobom fizycznym, osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym, w tym spółkom, nieposiadającym osobowości prawnej, które są:

 • właścicielami gruntów,
 • posiadaczami samoistnymi gruntów;
 • użytkownikami wieczystymi gruntów;
 • posiadaczami gruntów, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki
 • samorządu terytorialnego,

Załóżmy, że nasz klient, który prowadzi gospodarstwo rolne płaci 5 tys. podatku rolnego w skali roku. Inwestuje w instalacje fotowoltaiczną 50 tys. zł, 25 proc. z tego, czyli 12,5 tys. zł to kwota do odliczenia. Rolnik do swojego urzędu gminy dostarcza fakturę za inwestycję plus wniosek i przez 2,5 roku nie płaci podatku rolnego.

W innym wypadku nasz klient płaci podatek rolny w wysokości 1000 zł rocznie. Inwestuje w fotowoltaikę 40 tys zł, czyli do odliczenia ma 10 tysięcy zł. Inwestycja w OZE spowoduje ze nie zapłaci podatku rolnego przez 10 lat.

 

https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/agroenergia/

nabór wniosków

http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/agroenergia/agroenergia-2020/

http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/agroenergia/nab/

regulamin_naboru_agroenergia

instrukcja_sw_generator_agroenergia

pp_agroenergia

tabele_finansowe_agroenergia

zal_1_lista_wymaganych_zalacznikow_agroenergia

zal_2_ogloszenie_o_naborze_agroenergia

zalacznik_nr_1_do__pp_ae

Osobą decydującą o przyznaniu ulgi inwestycyjnej jest wójt, burmistrz, prezydent,  ulga nie zostanie przyznana, jeśli budowa instalacji PV została sfinansowana kredytami, dotacjami czy pożyczkami ze środków publicznych, inwestycja związana z budową instalacji PV musi być zrealizowana w gminie, w której są położone grunty rolne.

Nasza oferta, nasze warunki

 • Najmocniejsze na rynku panele 400W (na życzenie możemy zamontować słabsze)
 • Projekty za darmo
 • Przygotowanie wszelkich dokumentów do uzyskania podłączenia instalacji, dotacji, kredytów – bez opłat
 • Dostosowanie instalacji do Twoich indywidualnych warunków (miejsce na dachu, wiata PV, teren)
 • Szybki czas realizacji od 2 dni po podpisaniu umowy
 • Realizacja pod klucz
 • Atrakcyjne oferty kredytowe i leasingowe
 • Bardzo konkurencyjna cena
 • Profesjonalny zespół montażystów i elektryków (firma od 1998 r)

Gwarancja standardowa :

25 – lat na 83% procent sprawności paneli
12 – lat na panele fotowoltaiczne
10 – lat na inwerter w standardzie

Możliwość wydłużenia gwarancji

Daj się zaskoczyć! Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić. To nic nie kosztuje!

https://allegro.pl/uzytkownik/inteligentny-dom?bmatch=baseline-cl-eyesa2-engag-dict43-uni-1-4-0306

https://inteligentnydom.olx.pl/

kontakt 733 44 33 44

3 kroki do Twojej  instalacji fotowoltaicznej

Krok 1: Zaprojektuj swoją instalację do swoich potrzeb . Wybierz moc  i poznaj koszt zestawu.

Krok 2: Jeżeli już wiesz jakiej mocy ma być Twoja mikro instalacja przejrzyj i oceń kilka różnych ofert, jeśli wybierzesz naszą ofertę – zadzwoń aby projektant dopasował najlepszą kombinację produktów w najlepszej cenie. Gwarantujemy przejrzystą umowę,najlepszą cenę, bez ukrytych kosztów.

Krok 3: Ciesz się oszczędnościami.

Czy warto ?

Decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej jest przesądzona. Energia drożeje a nasze zapotrzebowanie na energię wzrasta ( zwiększamy komfort życia a to bezpośrednio wpływa na zużycie energii, zamiast palenia w piecu, montujemy pompy ciepła, instalujemy podczerwieniowe folie grzewcze  itp.). Panele tanieją, ich skuteczność rośnie a dostawca prądu, bez problemu przyjmuje od nas wyprodukowaną energię (którą kiedyś musieliśmy kumulować w drogich akumulatorach które nie zdążyły się zamortyzować zanim skończyła się ich zdolność kumulowania energii). Wreszcie, jak nigdy wcześniej istnieje mnóstwo programów dotujących, kredytujących :  5000 zł Mój Prąd, 40% lub pożyczka 100% Agroenergia – dofinansowanie, 50 % programy gminne dofinansowanie, Słoneczne Dachy, 18 %, 32 % ulga termomodernizacyjna, „czyste powietrze”

Bądź niezależny, ogranicz zależność zysków swojej firmy od wzrostu cen energii. Ceny energii rosną . Produkuj własną ekologiczną, energię elektryczną. Wykorzystaj swój dach, parking robiąc wiaty fotowoltaiczne czy kawałek wolnego terenu. W wielu krajach Europy wykonaliśmy efektywne i estetyczne elektrownie słoneczne na dachach firm. To inwestycja która najpóźniej zwróci się po 7-10 latach, gwarancje sięgają 30 la a i po 30 latach twoje panel będą produkowały energię elektryczność.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej

Ważne jest aby dopasować moc do swoich potrzeb. Aby nie minąć się z zamierzonym efektem, musimy sprawdzić możliwości dla instalacji paneli. Istotne dla mocy i skuteczności instalacji będzie przede wszystkim:

 • Wielkość dachu i jego dostępność
 • Kąt nachylenia dachu i jego azymut
 • Uwarunkowania terenu,
 • Ewentualne zacienienia zamontowanych paneli
Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej  (mikroinstalacje o mocy od 1 do10 kW)  dla małych\ średnich domów jednorodzinnych (1-4 domowników) można uprościć wprost proporcjonalnie do wielkości rachunków za prąd lub\i rocznego zużycia energii elektrycznej
 • Wydając  wielokrotność  100 zł miesięcznie,  moc Twojej instalacji powinna być wielokrotnością  2,75 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej (np. wydając 200 zł moc instalacji powinna wynosić niemniej niż 2 x2,75kWp czyli 5,5 kWp)
 • Każda złotówka  to 27,5 Wp mocy zestawu PV

Lub

 • Zużywając  1000 kWh energii rocznie,  dobrać około 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej (np. zużywając rocznie 4500 kWh powinniśmy zainstalować zestaw o mocy nie mniejszej niż  4500 x 1,25kWp = 5,6 kWp)

Nasza oferta

https://allegro.pl/uzytkownik/inteligentny-dom?bmatch=baseline-cl-eyesa2-engag-dict43-uni-1-4-0306

https://inteligentnydom.olx.pl/

 

Panele poli \ monokrystaliczne

Jeszcze w ubiegłym roku najczęściej sprzedawane były moduły polikrystaliczne, które swoją popularność zawdzięczały głównie zdecydowanie niższej cenie w stosunku do monokrystalicznych. Rozwój technologiczny i obniżenie kosztów produkcji modułów monokrystalicznych spowodował, że obecnie zdobyły one przewagę w budowie małych i średnich instalacji. Moduły polikrystaliczne stosowane są najczęściej w dużych instalacjach gruntowych lub tam gdzie nie jesteśmy ograniczeni miejscem. Wszędzie , gdzie zależy nam na osiągnieciu jak najwyższej wydajności z dostępnej do wykorzystania powierzchni, inwestorzy decydują się na wysokowydajne moduły monokrystaliczne.
Projektując rozmieszczenie modułów fotowoltaicznych na dachu zachowaj 0,5 m odstępu od krawędzi dachu co zabezpieczy instalację przed porywistymi podmuchami wiatru.

Polikrystaliczne

 • niższa cena, korzystniejszy stosunek ceny do mocy zł/Wp
 • mniejsza moc i wydajność z tej samej powierzchni zabudowy,
 • korzystniejszy temperaturowy współczynnik mocy (ograniczenie mocy wraz ze wzrostem temperatury)
 • lepiej wykorzystują promieniowanie rozproszone, które przeważa w warunkach Polski
 • stosujemy tam gdzie nie jesteśmy ograniczeni powierzchnią zabudowy i względy estetyczne dopuszczają niebieski bądź granatowy kolor modułu.

Monokrystaliczne

 • wyższa cena, mniej korzystniejszy stosunek ceny do mocy zł/Wp, to jednak się w ostatnim czasie bardzo mocno zmienia i różnice są coraz mniejsze
 • większa moc i wydajność z tej samej powierzchni zabudowy,
 • nieco mniej korzystny temperaturowy współczynnik mocy (ograniczenie mocy wraz ze wzrostem temperatury)
 • lepiej wykorzystują promieniowanie bezpośrednie w słoneczny bezchmurny dzień
 • stosujemy tam gdzie jesteśmy ograniczeni powierzchnią zabudowy i zależy nam na osiągnięciu jak największej mocy zainstalowanej
 • czarny kolor ogniw często w połączeniu z czarnymi ramami pięknie komponuje się z nowoczesnymi pokryciami dachowymi i zaspakaja gusta najbardziej wymagających inwestorów.

źródło: TIM

Podłączenie paneli 

aby nie doprowadzić do powstania pętli indukcyjnej przewody  obu potencjałów należy prowadzić blisko siebie

Ochrona przeciwprzepięciowa 

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana ochrona przeciwprzepięciowa zabezpieczy instalację przed skutkami wyładowań i przepięć. Jest także niezbędna ze względu na wymagania ubezpieczycieli.

Jeżeli obiekt nie posiada instalacji odgromowej lub istnieje techniczna możliwość zachowania odpowiednich odstępów izolacyjnych pomiędzy instalacją odgromową a generatorem PV (zwykle jest to około 0,5 do 1 m) stosujemy ograniczniki przepięć Typ 2. Przewody wyrównawcze o przekroju minimum 6mm2 Cu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sam montaż instalacji fotowoltaicznej nie wymaga ochrony odgromowej, jednak jeżeli budynek jest w taką instalację wyposażony, konieczne jest dostosowanie instalacji, tak aby obejmowała ochroną także elementy instalacji PV, zgodnie z obowiązującymi przepisami tak jak dla innych urządzeń zamontowanych na obiekcie. Montaż instalacji odgromowej należy rozpatrywać zawsze łącznie z ochroną przepięciową.

Montując instalację PV na budynku wyposażonym w instalację odgromową, o ile jest to możliwe, staramy się zachować odpowiedni odstęp izolacyjny pomiędzy elementami instalacji odgromowej a elementami instalacji PV, zwykle wystarcza 0,5 m. Stosujemy ochronę przepięciową Typ 2.

Jeżeli nie ma takiej możliwości, łączymy konstrukcję instalacji PV z instalacją odgromową przewodem o przekroju min. 25 mm2 Cu. Stosujemy ochronę przepięciową Typ 1+2.

Dla zachowania prawidłowego działania ochrony odgromowej oraz przepięciowej należy wykonać instalację wyrównania potencjałów zachowując właściwe przekroje przewodów wyrównawczych.

6 mm2 Cu dla konstrukcji z odstępem izolacyjnym i ochroną Typ 2

16 mm2 dla konstrukcji połączonej z instalacją odgromową i ochroną Typ 1+2

Jeżeli jest taka możliwość to należy korzystać z GSW budynku, łącząc z nią wymagane elementy instalacji. W przypadku instalacji zewnętrznych stosować należy szyny wyrównawcze ze stali nierdzewnej i obudowy odpornej na UV.

Źródło: TIM

 

Programy wspierające, dofinansowania, dotacje, kredytowanie, ulgi

Agroenergia – dofinansowanie 40 % dla rolników

Dofinansowanie 40% do instalacji paneli fotowoltaicznych. Maksymalna jednostkowa kwota inwestycji nie może przekroczyć 800 tys zł.

lub

Pożyczka na preferencyjnych zasadach, którą można wziąć do 100 % wartości inwestycji, udzielana na okres nie dłuższy niż 15 lat. Kwota pożyczki może wynieść od 100 tyś zł do 2 mln zł.

https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/agroenergia/

https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/agroenergia/nab/

https://www.nfosigw.gov.pl/download/gfx/nfosigw/pl/nfoopisy/1846/2/1/pp_agroenergia.pdf

https://www.nfosigw.gov.pl/download/gfx/nfosigw/pl/nfoopisy/1846/2/1/zalacznik_nr_1_do__pp_ae.pdf

 

Panele

https://fotowoltaika.corab.eu/do-pobrania/karty-modulow-fotowoltaicznych

 

Falowniki (inwertery)

https://fotowoltaika.corab.eu/do-pobrania/karty-falownikowinwerterow

Afore

https://afore.com.pl/centrum-pobierania/

Solar Sofar

https://fotowoltaika.corab.eu/do-pobrania/karty-falownikowinwerterow/sofar-solar

 

Systemy montażu

https://fotowoltaika.corab.eu/do-pobrania/karty-systemow-fotowoltaicznych

 

Certyfikaty

https://fotowoltaika.corab.eu/do-pobrania/certyfikaty

 

Instalacje na raty

prosimy o kontakt z naszym doradcą +48 667 898 777

 

Najczęściej zadawane pytania

 

Optymalizatory

Co to jest optymalizator mocy?

Optymalizatory mocy to urządzenia elektroniczne montowane przy modułach fotowoltaicznych lub w puszkach połączeniowych modułów, których zadaniem jest wymuszanie pracy w punkcie mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu.

Moduły ze zintegrowanymi optymalizatorami mocy nazywane są modułami smart.

Zastosowanie optymalizatorów mocy pozwala osiągnąć wyższe uzyski energii z instalacji – od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Szczególnie duże korzyści z zastosowania tego typu urządzeń pojawiają się w przypadku niedopasowania prądowo- napięciowego na modułach PV.

Takie niedopasowanie pojawia się nie tylko w przypadku zacienienia ogniw. Może się pojawić z uwagi na:
• Tolerancję parametrów prądowo-napięciowych stosowaną przez producentów.
• Nierównomierne starzenie się poszczególnych ogniw w modułach PV.
• Punktowe zabrudzenia ogniw.
• Nierównomierne nagrzewanie się modułów i ogniw w module.
• Refleksy świetlne, załamanie promieni słonecznych na krawędzi chmury.
• Uszkodzenie diod obejściowych lub ogniw w module PV.

Źródło: globenergia

OPTYMALIZACJA – FAKTY I MITY

Od czasu do czasu można spotkać systemy fotowoltaiczne z tzw. optymalizatorami (ang. optimizers). Niestety utarło się przekonanie, że mogą one stanowić rozwiązanie wszelkich problemów na instalacji, głównie polegających na jej zacienieniu. Wbrew obiegowym opiniom, optymalizatory nie są jednak w stanie zakrzywić praw fizyki: zacieniona instalacja zawsze będzie wytwarzać mniej energii, niż równoważna – niezacieniona. Są jednak aplikacje, w których optymalizatory mogą wykazać swoje zalety, a więcej o faktach i mitach z nimi związanych mogą Państwo przeczytać w niniejszym artykule.

Zarówno mikrofalowniki, jak i optymalizatory modułów są klasyfikowane jako przetwornice mocy na poziomie modułów (ang. Module-Level Power Electronics, MLPE). W systemie fotowoltaicznym wyposażonym w MLPE wpływ każdego z modułów na pozostałe jest minimalizowany. Dzięki temu różnice w poziomie nasłonecznienia wynikające z zacienienia, różnych orientacji lub kątów nachylenia, a także degradacja pojedynczych modułów nie oddziałuje negatywnie na inne moduły. W systemie PV ze “zwykłym” falownikiem, moduły, które są podłączone do tego samego MPP-trakera są od siebie zależne.

Każdą instalację fotowoltaiczną trzeba indywidualnie dostosować do warunków panujących na konkretnym dachu — nieważne, czy chodzi o różne ustawienie powierzchni dachowych, czy występowanie tymczasowego zacienienia. Błędem jednak jest przyjmowanie założenia, że optymalizatory rozwiążą wszystkie problemy i całkowicie wyeliminują np. wpływ zacienienia lub nierównomierną degradację modułów. Moduł, którego ogniwa są choćby częściowo zacienione zawsze będzie wytwarzał mniej energii, niż podobny moduł nie zacieniony. Każdorazowo należy przeprowadzić analizę opłacalności takiej inwestycji, ponieważ realizowanie „na siłę” instalacji znajdującej się przez większą część dnia w cieniu może mieć niezadowalający dla inwestora czas zwrotu, który jeszcze dodatkowo zostanie wydłużony niemałym przecież kosztem optymalizatorów.

Należy przy tym uwzględnić fakt, że systemy PV wyposażone w MLPE nie zawsze mają wyższe wydajności, niż systemy PV z falownikami łańcuchowymi (ang. string inverters). Nie są to przecież urządzenia o 100% sprawności. Czasami straty generowane przez MLPE są wyższe, niż wynikające z ich zastosowania dodatkowe uzyski. W rzeczywistych warunkach systemy PV, testowane z falownikami łańcuchowymi Fronius oraz z MLPE, wykazują niewielki rozrzut wydajności. Po przeprowadzeniu analizy technicznej obejmującej symulacje komputerowe oraz instalacje testowe następujące wyniki pokazują, jak falowniki łańcuchowe porównują się z MLPE.

Źródło: fronius

Poszukujemy partnerów, firmy instalacyjne

 

Ciekawostki – początki fotowoltaiki

Pierwszy, który wynalazł proces zamiany energii słonecznej w prąd elektryczny był  francuski fizyk Antoine-Cesar Becąuerel. W 1839 roku opublikował badania w których udowadniał, że światło padające na niektóre substancje wywołuje przepływ prądu elektrycznego. Dopiero pół wieku później powstały pierwsze ogniwa słoneczne, które za przewodnik wykorzystywały selen i złoto. Wówczas skuteczność tych ogniw wynosiła około 1 % . W 1927 roku wykonano ogniwa wykonane  miedź i tlenek miedzi, lecz nadal ich skuteczność była niewielka. Skuteczność „sztucznych liści” zwiększyła się, dopiero w 1941 roku, kiedy Russell Ohl skonstruował krzemowe ogniwo słoneczne. W 1954 roku trzech Amerykanów: G.L. Pearson, Daryl Chapin i Calvin Fuller stworzyło krzemowe ogniwo zamieniające energię słoneczną z wydajnością 6%, i tak zostało przez kolejne dziesięciolecia dopóki pod koniec lat 80 tych, kiedy to wyprodukowano ogniwa krzemowe do których wytworzenia użyto arsenku galowego. Wydajność ogniw wynosiła 20%. W 1989 roku ogniwo słoneczne z koncentratorem, skupiającym za pomocą soczewek światło słoneczne na powierzchni ogniwa, osiągnęła wydajność 37%. Na dzień dzisiejszy panele o najwyższej wydajności wykorzystują 44 % dostarczanej do nich energii słonecznej.

standardowy panel o powierzchni 1,64‬ m2  (1,65 × 0,992) i sprawności 22%
który otrzyma w ciągu 1 godziny promieniowanie o mocy 500W / m2
Ile wyprodukuje?
500W/m2/h * 22% * 1,64m2 = 180,4 Wh = 0,1804 kWh

Dokumentacja, certyfikaty, karty produktu

Inwertery

Afore

afore 3-10kW karta katalogowa EMC-D_2014_30_EU-1-8kW_PL-jednofazowe HNS LDV-D_2014_35_EU-3-4kW LDV-D_2014_35_EU-5-8kW LVD-D_2014_35_EU-1-6kW jednofazowe HNS LVD-D_2014_35_EU-10-20kW TAPM-51_pl BNT 50438-3-10kW świadectwo zgodności BNT 50438-5-12kW świadectwo zgodności BNT 50438-12kW świadectwo zgodności afore_inwertery_1-5kW -1 afore_smartmeter Afore-1-8kW jednofazowe

SofarSolar

SOFAR_SOLAR_KTL-X karta katalogow falowniki SOFAR-20000-33000TL-G23 INWERTER SOFAR 1600 TL, WiFi DC-Switch

Panele

Q.CELLS

Q_CELLS_Q.PEAK_DUO-G6_340-355 Q.CELLS_Q.PEAK_DUO_G8_340-360

Risen

RSIEN_MONO_295_315W

SELFA

SELFA_karta katalogowa

Ulica Solar

Ulica_Solar_poli-60cell Ulica_Solar_poli

 

Ważne informacje

kontakt 531 59 20 20