żywotność paneli słonecznych

Polska powłoka wydłuża żywotność paneli słonecznych

Innowacje także z Polski

Postępy w dziedzinie technologii fotowoltaicznych nieustannie zaskakują nas innowacyjnymi rozwiązaniami. Często jednak informacje o nowych odkryciach pochodzą z Chin, Stanów Zjednoczonych czy Indii. Warto jednak pamiętać, że również polscy naukowcy wnoszą istotny wkład w rozwój tej branży. Ostatnio badacze z Podkarpacia opracowali innowacyjną powłokę, która ma znaczący wpływ na wydłużenie pracy paneli słonecznych.

Dłuższa praca ogniw fotowoltaicznych

Projekt badawczy skoncentrowany na opracowaniu powłoki, która wydłuży pracę krzemowych ogniw fotowoltaicznych zwiększając tym samym żywotność paneli słonecznych, otrzymał dofinansowanie w wysokości 200 tysięcy złotych od Podkarpackiego Centrum Innowacji. Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Politechniki Rzeszowskiej współpracowali przy tym przedsięwzięciu, które ma rewolucyjne znaczenie dla energii słonecznej.

Wyniki badań przyniosły rozwinięcie ultra cienkiej trwałej powłoki o grubości nie przekraczającej 30 mikrometrów. Ta wielowarstwowa, polimerowa warstwa, zawierająca pęcherzyki powietrza zamknięte pomiędzy dwoma foliami, pełni funkcję koncentratorów promieniowania słonecznego. Dr hab. Małgorzata Pociask-Biały, profesor UR i liderka zespołu badaczy, wyjaśnia, że rozwiązanie to umożliwia łatwe zastosowanie koncentratorów do wzmocnienia prądu zwarciowego ogniw. Dzięki tej innowacyjnej powłoce, krzemowe ogniwa fotowoltaiczne, działające w zakresie światła widzialnego, będą mogły produkować prąd przez dłuższy okres w ciągu doby.

Warto podkreślić, że panele słoneczne z dodatkową warstwą mają potencjał znalezienia zastosowania również w innych branżach. Można wymienić chociażby systemy produkujące energię elektryczną do ładowania akumulatorów samochodów elektrycznych, awaryjne zasilanie kokpitów samolotów, systemy analizujące skład atmosfery na różnych wysokościach nad powierzchnią Ziemi czy nawet projekty kosmiczne. To naprawdę obiecujące rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści i otworzyć nowe możliwości wykorzystania energii słonecznej.

Nie tylko naukowcy z Podkarpacia angażują się w badania nad fotowoltaiką. Warto wspomnieć również o zespole z Politechniki Gdańskiej, który odnotował wiele sukcesów w dziedzinie recyklingu paneli słonecznych. Ich niedawne odkrycie dotyczy metody odzyskiwania czystego krzemu z ogniw słonecznych i obecnie jest gotowe do komercjalizacji, podobnie jak powłoka opracowana przez badaczy z Rzeszowa.

Wielki potencjał nowej technologii

Naukowcy z Polski odnoszą sukcesy w badaniach nad technologią fotowoltaiczną. Ostatnie wyniki pracy zespołu badaczy z Podkarpacia nad innowacyjną powłoką, która zwiększa żywotność paneli słonecznych pracę paneli słonecznych poprzez zastosowanie ultra cienkiej trwałej warstwy daje spore możliwości. Wynalazek ten może nie tylko zwiększyć efektywność paneli fotowoltaicznych, ale również znaleźć zastosowanie w innych branżach, takich jak samochody elektryczne czy analiza atmosfery. Warto doceniać wkład polskich naukowców w rozwój energii słonecznej i mieć nadzieję na kolejne innowacje w tej dziedzinie.