panele pv

Czyszczenie paneli – jak i kiedy?

Panele słoneczne są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach, gdy ludzie szukają alternatywnych źródeł energii. Jednakże, aby cieszyć się ich pełną wydajnością i długim okresem użytkowania, konieczne jest zadbanie o ich odpowiednią pielęgnację. W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, jak dbać o panele słoneczne.

Przede wszystkim, należy regularnie sprawdzać stan paneli i usuwać z nich wszelkie zabrudzenia, takie jak kurz, pył, piasek, mech czy ptasie odchody. Zabrudzenia te mogą zmniejszać ilość docierającego światła i obniżać efektywność paneli. W niektórych przypadkach mogą nawet uszkodzić powierzchnię paneli lub spowodować korozję.

Zaleca się, aby czyszczenie paneli słonecznych odbywało się dwa razy w roku – raz na wiosnę i raz w połowie lata. Wtedy panele są najbardziej narażone na zanieczyszczenia. Czyszczenie paneli należy wykonywać w godzinach porannych lub popołudniowych, kiedy panele nie są nagrzane od słońca. Nagły kontakt z zimną wodą może bowiem spowodować mikropęknięcia lub pękanie szkła.

Do czyszczenia paneli słonecznych najlepiej używać letniej wody z delikatnym detergentem lub octem oraz miękkiej gąbki lub szmatki z mikrofibry. Nie należy używać szorstkich elementów, które mogą porysować panel, ani silnych detergentów, które mogą wejść w reakcję z materiałami paneli. Nie należy także używać myjek ciśnieniowych ani węży ogrodowych generujących duże ciśnienie wody, ponieważ mogą one uszkodzić strukturę paneli.

Jeśli panele są umieszczone w trudno dostępnych miejscach, np. na dachu, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która zajmuje się czyszczeniem paneli słonecznych. Taka firma dysponuje odpowiednim sprzętem i doświadczeniem, a także zapewnia bezpieczeństwo podczas wykonywania tej czynności.

Panele słoneczne są inwestycją na lata, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać. Regularne sprawdzanie stanu i usuwanie zabrudzeń, czyszczenie w odpowiednich porach roku, stosowanie delikatnych środków czyszczących i ewentualne skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy to kilka prostych sposobów na zapewnienie im długiej żywotności i wysokiej wydajności. Dbanie o panele słoneczne jest ważnym elementem dbania o środowisko